Misją 115 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Helu jest: „Twoje życie i zdrowie morzem naszych możliwości”, którą realizujemy adekwatnie do zmieniających się okoliczności, możliwości i potrzeb społecznych.
Aktualnie szpital dysponuje 105 łóżkami, w tym 67 łóżkami w ramach oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej z pododdziałem rehabilitacji pulmonologicznej. Rehabilitacji poddawani są przede wszystkim pacjenci po przebytym leczeniu operacyjnym jak również po urazach, złamaniach oraz pacjenci ze schorzeniami związanymi z zaostrzeniem zespołów bólowych kręgosłupa na podłożu dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych. Rehabilitacje pacjentów wspiera sprzęt i aparatura medyczno-rehabilitacyjna, obejmująca zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizjoterapii, wodolecznictwa a także masaże lecznicze i rehabilitację ruchową. W ramach Funduszu Medycznego pozyskaliśmy dotację na sfinansowanie zakupu robotów rehabilitacyjno-diagnostycznych dzięki, którym możemy prowadzić profesjonalną terapie pacjentów z deficytami funkcjonalnymi w obrębie kończyn dolnych, górnych oraz tułowia.
Roboty rehabilitacyjno-diagnostycze pozwalają m.in.:
- ocenę zakresu ruchu biernego i czynnego głównych stawów,
- dynamometryczną ocenę siły mięśniowej,
- ocenę aktywności mięśniowej przy pomocy EMG,
- na pracę czynną z pacjentem z siła mięśniową od „1” w skali Lovett-a,
- prowadzenie rehabilitacji w obrębie tułowia oraz głównych stawów,
- przeprowadzenie treningu z użyciem biofeedbek-u oraz gier rehabilitacyjnych.
Zasoby łóżkowe oddziału rehabilitacyjnego na przestrzeni ostatnich lat zostały zwiększone poprzez modernizację i nadbudowę dwóch pięter. Powierzchnia działu fizjoterapii zyskała dodatkową powierzchnię do realizacji zabiegów z kinezyterapii.
Zabiegi fizjoterapeutyczne realizowane w szpitalu stanowią również fizjoprofilaktykę, która ma na celu zapobiegać, spowolniać lub cofać konsekwencje urazów a często cofać skutki nieprawidłowego stylu życia i procesów chorobowych. Stosowana fizjoprofilaktyka pozwala m.in. zapobiegać zagrożeniu powstania dolegliwości zdrowotnych a także utraty zdolności do pracy.
Szpital z uwagi na swoje położenie geograficzne realizuje swoje zadania w trybie planowym i pilnym. W okresie letnim z uwagi na bardzo dużą ilość turystów wypoczywających na Półwyspie Helskim i ponad przeciętną urazowość, funkcjonuje w trybie pełnej gotowości do udziela świadczeń medycznych w obrębie zawartych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecna struktura organizacyjna szpitala obejmuje komórki: izba przyjęć szpitala, oddział chorób wewnętrznych, oddziału chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii urazowo-ortopedycznej, poradnia podstawowej opieki zdrowotnej, poradnia chirurgii ogólnej, poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej, poradnia stomatologiczna, poradnia medycyny pracy, poradnia rehabilitacyjna, pracownia rentgenodiagnostyki ogólnej, pracownia USG, pracownia diagnostyki laboratoryjnej, pracownia endoskopii, pracownia diagnostyki EKG i holterowskiej itp. i pozwala zapewnić pacjentom podstawowe świadczenia zdrowotne.